Apartamenty i Pokoje KM Krynica Morskanoclegi Krynica Morskanoclegi 2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_200x200 Image Banner 200 x 200

Gotyk na dotyk i toruńskie pierniki

Nasze spotkanie ze średniowieczem rozpoczęliśmy od wizyty w zamku w Golubiu – Dobrzyniu - średniowiecznym zamku krzyżackim przebudowanym w stylu renesansowym.


swiss replica watches

Golub-Dobrzyń- miasto położone u stoków wzgórza zamkowego. Rzeka Drwęca dzieli je na dwie części, które do 1951 r. były osobnymi miastami. Dawno temu Golub leżał po stronie pruskiej, Dobrzyń po rosyjskiej, a mieszkańcom doskonale żyło się z przemytu.


Zamek Golubski ul. PTTK.Średniowieczny czteroskrzydłowy zamek krzyżacki z XIV wieku, zachowany w stylu gotycko-renesansowym. Jeden z najsłynniejszych polskich zamków – (zamek Anny Wazówny, bywał tu również Zygmunt III Waza), w którym odbywają się coroczne słynne Wielkie Międzynarodowe Turnieje Rycerskie.

Zachowały się tutaj „końskie schody”, którymi krzyżacy bezpośrednio w pełnym rynsztunku wjeżdżali do przebieralni, gdzie byli ściągani z siodła przy pomocy specjalnych dźwigni i rozdziewani z ciężkich zbroi. Legenda głosi, że  kto wejdzie na schody i obejrzy się za siebie ten w ciągu roku zarży w najmniej odpowiednim momencie i ośmieszy się jak pewien profesor, który zarżał podczas bardzo ważnego wykładu czy pan młody, który w ten sposób odpowiedział w kościele podczas składania przysięgi małżeński.


Prada Handbags Replica

orologi replica Informacje:

W sezonie zwiedzanie Zamku odbywa się co pół godziny.Czynne od 01.05. do 30.09.) od godz. 9.00 do 19.00 (ostatnia grupa wchodzi o godz. 18.00), poza sezonem od godz. 9.00 do 15.00. Dla grup - po wcześniejszej rezerwacji - możliwe jest zwiedzanie Zamku nocą przy świetle pochodni, a na życzenie nawet w towarzystwie duchów. Cena biletu: normalny – 10zł, ulgowy – 8 zł, do 7 lat – gratis, do 16 lat-5 zł. Przewodnik – 25zł, parking płatny. Czas zwiedzania zamku ok. 45 minut.

Noclegi na zamku:hote l (pokoje 1,2,3 osobowe w cenie 160zł -  300zł,  dla członków PTTK 15% zniżki) i Dom Turysty z pokojami o standardzie turystycznym (2,5,6 osobowe w cenie 30zł -  40zł/os, dla członków PTTK 1/3 zniżki). Restauracja.

Oferta Zamku:

 - lekcje muzealne dla dzieci i młodzież  „Tajemnice Góry Św. Wawrzyńca”

- „Szkoła rycerska”  - jazda konn, nauka, rajdy i wycieczki konne, weekendy w siodle, wczasy w siodle, Hotel dla Kon, kursy walk rycerskich.

- Wystawa zbroi husarskich i renesansowych

- Wielki Turniej Rycerski inscenizacja wydarzeń sprzed 600 lat w przededniu Bitwy pod Grunwaldem, spektakle i turnieje 9-11 lipca

- Golubski Hubertus

- Ogólnopolski konkurs krasomówczy- październik, listopad


Następnie udaliśmy się do celu naszej podróży - Torunia.


Toruń zwanyKrakowem Północy, Piernikowym Miastem, to 775-letnie hanzeatyckie miasto Kopernika o burzliwej, ciekawej i wielkiej historii, wpisany na listę UNESCO.

Miasto, przetrwało w stanie prawie nienaruszonym wszelkie dziejowe wojny i zawieruchy, a zwłaszcza ostatnią, dzięki czemu dziś jest prawdziwe. Tutaj możesz chodzić po tym samym bruku, który deptał sam Mikołaj Kopernik. Tutaj możesz kosztować ten sam smak słynnych pierników toruńskich, który od stuleci zachwyca podniebienia europejskie.

Toruń to miasto legend i mitów, w którym teraźniejszość przeplata się w sposób nieuchwytny z przeszłością.


Mamy wstępną rezerwację w hotelu „Trzy Korony”. I całe szczęście, że jest to tylko rezerwacja wstępna, bo jest tu obskurnie i brudno. To nie hotel dwugwiazdkowy a raczej schronisko. Mimo świetnego położenia , nasze poczucie estetyki nie pozwala nam skorzystać z usług HOTELU. Po zapoznaniu się z okoliczną bazą noclegową na mapie, którą otrzymaliśmy w informacji turystycznej, zdecydowaliśmy się na hotel „Pod orłami” . Strzał  w „dziesiątkę”. Mały, nastrojowy hotelik  z dużymi czystymi pokojami, uprzejma obsługą i restauracją. Po zakwaterowaniu czas na zwiedzanie.

Najpierw udaliśmy się do Muzeum Piernika i własnoręcznie upiekliśmy toruńskie pierniki, a następnie z przewodnikiem przeszliśmy trasę „Kopernik i Astronomia w Toruniu”. Zwiedziliśmy Dom Kopernika , pospacerowaliśmy po Starym Mieście odwiedzając Katedrę Świętojańską, Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Szlak kopernikowski skończył się w Planetarium gdzie  odbyliśmy "gwiezdną podróż " Toruń Miasto Kopernika”( po Toruniu oprowadzi nas sam Mikołaj Kopernik).


orologi replica

Muzeum Piernika - czynne: codziennie w godz. 9.00-18.00(ostatnie wejście o godz. 17.00)ceny biletów: normalny – 9,50zł, dzieci i młodzieży- 7,50 zł, dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wstęp bezpłatny. W muzeum można kupić pamiątki, pierniki, napić się kawy kawiarence.

Muzeum – Dom Mikołaja Kopernika [40 min] ul. Kopernika 15/17

 Muzeum biograficzne umiejscowione w dwóch pięknych kamienicach gotyckich: w domu rodzinnym Kopernika (nr 17) ekspozycja poświęcona wyłącznie jemu) i w połączonej z nim sąsiedniej kamienicy mieszczańskiej (nr 15) ekspozycja wnętrz mieszczańskich okresu hanzeatyckiego).

Muzeum Kopernika  czynne: od 01.10. do 30.04.- od wtorku do niedzieli w godz. 10-16., od 01.05. do 30.09. w godz. 10-18.
ceny biletów:-  muzeum: normalny: 10,00 zł, ulgowy: 7,00 zł,- zwiedzanie muzeum + seans przy makiecie średniowiecznego Torunia: normalny: 18,00 zł, ulgowy: 11,00 zł.,-  wystawa „Świat toruńskiego piernika”: normalny: 10,00 zł, ulgowy: 6,00 zł.

Katedra Świętojańska(św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, św. Janów)[20 min] ul. Żeglarska.

Gotycki kościół z XIII w. budowany przez 200 lat. Najważniejszy punkt na Drodze Królewskiej, w którym inaugurowano lub kończono wszystkie większe uroczystości okolicznościowe w Toruniu, zwłaszcza zaś pobyty królów; stąd dopiero orszak paradny udawał się do Ratusza Staromiejskiego. Tutaj był ochrzczony Mikołaj Kopernik - Kaplica Kopernikowska (Aniołów Stróżów).

Na wieży (52m) znajduje się największy w Polsce dzwon Tuba Deiz 1500 roku (7238 kg) oraz Digitus Dei- tzw. zegar flisaczy z jedną wskazówką. Wieża stanowi doskonały punkt widokowy, skąd rozpościera się rozległa panorama miasta.

Wieża Katedry Świętojańskiej wejściena wieże - wąskimi drzwiami i krętymi schodami (ponad 200 stopni) od IV do V w godz. 10-17.  wstęp: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł, dzwonnica -  6zł

Planetarium[20 min]ul. Franciszkańska 15/21Starówka, okrągłybudynek  dawnej, XIX-wiecznej gazowni miejskiej.

Na specjalnej kopule  o średnicy 15m imitującej sklepienie niebieskie prezentowane są seanse astronomiczne tematyką obejmujące praktycznie cały zakres wiedzy astronomicznej. Toruńskie planetarium jest najlepiej wyposażonym takim obiektem w Polsce.

Np. seans „Toruń Miasto Kopernika” toniezwykła podróż. Nad naszymi głowami, na kopule Planetarium oglądamy najważniejsze toruńskie zabytki i urokliwe zakątki Starego Miasta, a wszystko to nocą, kiedy Toruń nabiera niezwykłego, bajkowego wyglądu. A naszym przewodnikiem w tej niezwykłej podróży jest sam Mikołaj Kopernik. Przemieszczamy się w czasie i w przestrzeni - wyruszamy w otchłanie kosmosu i poznajemy związki łączące Toruń z odległymi gwiazdami i planetami. Poczujemy,  że gotyk jest na dotyk, a kosmos na wyciągnięcie ręki.  

Wstęp  - 9zł 


Trafiliśmy do Torunia w dniu ogólnopolskiej akcji Nocne zwiedzanie muzeów. I skrupulatnie skorzystaliśmy ze wszystkich propozycji przygotowanych przez miast - między innymi weszliśmy na wieżę Ratusza Miejskiego i podziwialiśmy Toruń nocą.

Była to noc pełna wrażeń. Mieliśmy wrażenie przeniesienia się w czasie - dosłownie GOTYK NA DOTYK. Brawo dla Torunian. Świetne hasło promujące miasto.

Szkoda, ze mogliśmy spędzić w tym mieście tylko 1 dzień. Toruń to wspaniałe miasto. Na pewno jeszcze do niego wrócimy.

Z Torunia przywieźliśmy pamiątki – oczywiście samodzielnie upieczone pierniki, statuetkę Kopernika i flisaka, który uratował Toruń przed plagą żab.

best mens watches

orologi replica


Booking.com
© Copyright 2009 by Fantour - all rights reserved