Apartamenty i Pokoje KM Krynica Morskanoclegi Krynica Morskanoclegi 2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_200x200 Image Banner 200 x 200

Wykorzystanie rzek i jezior Pojezierza Mazurskiego w turystyce i rekreacji.

replica watches

 

W Polsce dzięki dobrze rozwiniętej sieci wód powierzchniowych, istnieje duży potencjał rozwoju turystyki wodnej.

O przydatności wód powierzchniowych dla turystyki wodnej decyduje kilka czynników m.in. wielkość powierzchni wodnej, temperatura wód, szybkość płynięcia wody, szerokość koryta, rodzaj brzegów, rodzaj dna, klasa czystości wód i przeźroczystość.

Rzeki i jeziora nadają się do uprawiania turystyki, gdy ich wody są czyste, a brzegi dostępne, i lesiste. Dookoła zaś, jest czyste powietrze, cisza, piękne krajobrazy, możliwie jeszcze nie przekształcone o dużych walorach przyrodniczych.

 

Wszystkie te cechy posiada Pojezierze Mazurskie położone w północno - wschodniej części Polski. Kraina jezior, rzek i lasów.

 

Pojezierze Mazurskie to przede wszystkim obszar znany z nieskażonej, czystej przyrody, a wiele miejsc do dziś urzeka swoją dzikością i malowniczością. Jest to region pełen uroku, pięknej przyrody, zabytków i folkloru. Krajobraz tworzą równiny, wysokie wzniesienia, pola usiane setkami głazów, jeziora, liczne rzeki, strumienie i kanały, które łączą się i tworzą gigantyczną sieć wodną.

Ze względu na ilość wód powierzchniowych Pojezierze Mazurskie stanowi idealne miejsce dla rozwijania sportów i turystyki wodnej, turystyki kwalifikowanej aktywnej – kajakarstwa, żeglarstwa, wędkarstwa, łowiectwa, konnej jazdy, turystyki krajoznawczej, wypoczynkowej itd. Również jest to wspaniałe miejsce zimą. Nie brakuje tu gór i wzniesień do uprawiania narciarstwa zjazdowego, snowbordu, saneczkarstwa. Znakowane szlaki piesze i rowerowe zimą zamieniają się w trasy narciarstwa biegowego, trasy przejażdżek psimi zaprzęgami, cani crossu i nie tylko. Zamarznięte jeziora służą do uprawiania łyżwiarstwa, żeglarstwa zimowego, wędkowania pod lodem itd.

Żródło mapy: http://commons.wikimedia.org

Wody przydatne dla sportów wodnych i wędrówek wodnych w Polsce to wody  nie tylko Pojezierza Mazurskiego, ale również wybrzeże Morza Bałtyckiego, Zatoki Gdańskiej, Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego oraz Pojezierze Pomorskie, Wielkopolskie , Kujawskie, Chełmińskie i Dobrzyńskie.      

Pojezierze Mazurskie charakteryzuje się: bogactwem wód powierzchniowych, walorami i atrakcjami przyrodniczymi oraz wybitnymi walorami turystycznyno - wypoczynkowymi.

Dominuje nad pozostałymi regionami Polski ilością jezior, rzek  i kanałów, które tworzą sieć dróg wodnych żeglownych z przystaniami pasażerskimi, portami.


Booking.com
© Copyright 2009 by Fantour - all rights reserved